Otázky a odpovědi

Nedávno mě oslovila kožní lékařka nakloněná alternativním směrům MUDr. Zdobinská s žádostí, abych udělala rozhovor o homeopatii pro její klienty na webu koznionline.cz. Vznikly z toho nakonec dva zajímavé články, které přibližují čtenářům "všechno, co jste kdy chtěli vědět o homeopatii, ale báli jste se zeptat" :-). Celý rozhovor nyní uveřejňuji jako nejčastěji kladené dotazy, které zajímají i vás...


Lenko, mohla bys nám nejprve představit, kde má homeopatie svoje kořeny, jak se dostala do České republiky a jakou už má u nás tradici?

Homeopatie vznikla před 250 lety a její název pochází z řeckých slov homoios = podobný a pathos = nemoc. Tento léčebný systém vyvinul německý lékař Samuel Hahnemann a je založen na principu léčení podobnélibrary-68633_640ho podobným („similia similibus curentur“). Vycházel z tradic antického řeckého lékařství, středověké alchymie a evropské herbalistické tradice. Své poznatky sepsal do Organonu léčebného umění, který je dodnes biblí každého homeopata.

Jednou z mála zemí světa, kde byla homeopatie neznámá a oficiálně zakázaná, byla vedle Rumunska, Maďarska a Polska bohužel také naše země. Až v posledních dvaceti letech se konečně věci daly do pohybu, lékaři i léčitelé mohli začít homeopatii studovat a začaly vycházet první homeopatické knihy v češtině. Tradice tedy u nás chybí, ale praktické zkušenosti již u nás mnozí homeopaté mají velmi dobré. V současné době je homeopatie podle údajů WHO druhým nejrozšířenějším oborem léčby na světě, hned za tradiční čínskou a indickou medicínou.

Připadá mi, že dneska se čím dál víc lidí, kteří hledají pomoc, odklání od klasické školní medicíny a hledá alternativy. Jak bys charakterizovala svoje klienty/tky v ordinaci?

Ano, je to tak. Lidé čím dál více přebírají zodpovědnost za své zdraví, chtějí vyřešit i příčinu jejich onemocnění a ne jen stále dokola utlumovat příznaky chemickými léky. Více si uvědomují, že je nutné léčit vždy celého člověka, jak po fyzické, tak i psychické stránce. A tento celostní přístup jim homeopatie právě nabízí. Konkrétní rozdíly mezi oběma systémy jsem popsala v článku Odlišné přístupy v konvenční a homeopatické léčbě.

Pomáhá homeopatie i u akutních onemocnění, jako jsou dětské nemoci - třeba neštovice nebo spála?

Ano, homeopatie nám může hodně pomoci i při akutních stavech a navíc děti velmi dobře a rychle reagují na homeopatickou léčbu, akutní onemocnění tak můžeme zkrátit i o několik dní. A v případě neštovic nejen, že homeopatiky urychlíme průběh nemoci, ale především omezíme nepříjemné svědění a hojení jizviček, které mohou po vyrážkách přetrvávat.

Jak vlastně homeopatické léky působí, jsou i proti bakteriím a virům?

Homeopatie se na lidský organismus dívá z jiného úhlu pohledu, než medicína západní. Homeopatické léky působí na organismus jako na celek, přirozeně stimulují vlastní vitální sílu těla, napomáhají tím léčení aktuální nemoci a zvyšují celkovou úroveň zdraví.

Pro homeopatické předepsání léku není podstatné, jestli nemoc způsobily bakterie nebo viry, původní prapříčina je v nějaké nerovnováze těla nebo mysli (např. v nezpracovaných emocích).  Úkolem homeopathy-1409038_640homeopata je toto rozklíčovat a předepsat jediný lék v daný okamžik podle základního principu klasické homeopatie, který bude pokrývat jak symptomy mentální, tak fyzické.

V čem vidíš ty osobně přednosti homeopatie?

Já homeopatii vnímám jako velice šetrnou léčebnou metodu a přesto dostatečně hlubokou, aby mohla vykořenit chronickou nemoc. Navíc homeopatické léky nemají žádné vedlejší účinky, jsou poměrně levné a nezatěžují organismus chemickými látkami. Proto je mohou bez rizika užívat i těhotné ženy nebo děti.

Dalo by se říct, že negativa nemá žádná? Proč nepoužívají homeopatii všichni?

Homeopatii nevnímám jako rebelii proti západní medicíně, ale ideální je jejich vzájemná spolupráce, např. při zlomenině nohy je dobré navštívit ortopeda, absolvovat řádné vyšetření a nechat si dát nohu do sádry, ale zároveň je vhodné podat homeopatický lék, který urychlí rekonvalescenci.

A proč ji nepoužívají všichni? Většinou proto, že je to nenapadne, hodně lidí má o homeopatii velmi málo informací. Navíc tu stále panuje blud, že co věda nevysvětlí, tomu se nevěří!

Mnozí netuší, že kdyby přišli za homeopatem hned na začátku, mohli si ušetřit spoustu času a trápení. Většinou za mnou chodí lidé, kteří už vše ostatní vyzkoušeli, a nic nezafungovalo a homeopatii vnímají jako poslední naději. Jenže v té době už mají organismus natolik potlačený dlouhodobým braním antibiotik, kortikoidů nebo čímkoliv jiným, že původní patologie pronikla na mnohem hlubší úroveň a v této situaci je pak velmi složitý a zdlouhavý proces uzdravování.

Proč myslíš, že náš zdravotnický systém neuznává homeopatické léky a neproplácí je z pojištění?

Naše legislativa bohužel alternativní medicínu takřka vůbec nepodporuje. Což je samozřejmě velká škoda pro pacienty, ale za to velký zisk pro farmaceutické firmy, které vyrábí chemické léky. Nezbývá, než doufat v lepší časy.

Naštěstí se v ČRHomeopatia_lactosa_sacarosa spousta akutních homeopatických léků od jisté francouzské firmy dá koupit běžně v lékárně i bez předpisu, některé s dodáním do druhého dne a jedna tuba vás vyjde kolem 100 Kč. A pokud budete užívat při každém podání jen jednu kuličku (což bohatě stačí pro přenos informace), a ne pět, jak doporučuje tento výrobce, vydrží vám lék na velmi dlouhou dobu.

Doporučuji pořídit si také domácí „homeolékárničku“ na akutní stavy, zvlášť máte-li doma děti. Můžete tak rychleji zareagovat na nemoc již zpočátku, a čím dříve si správný lék vezmete, tím rychlejší je šance na uzdravení. Návod, jak na to, jsem sepsala do eBooku „20 akutních léků pro první pomoc homeopatií“, který je zdarma ke stažení na mém blogu.

Vidíš kombinace s konvenčními léky jako přednost anebo se to vzájemně vylučuje?

Pokud někdo dlouhodobě užívá např. léky na tlak, v žádném případě nedoporučuji, aby je hned vysazoval, když se začne léčit konstituční homeopatií. Je však možné, že po pár měsících mu dávku léku jeho ošetřující lékař sníží, když vyhodnotí celkové zlepšení stavu. Vše se děje postupně a na základě individuálního pečlivého vyhodnocení.

V jiných případech homeopatické léky například pomohou minimalizovat vedlejší účinky náročné onkologické léčbflower-373854_640y. Rozhodně se tedy nevylučují s konvenčními léky. Spíše naopak – posilují vlastní vitální sílu člověka, a to je při nemoci velmi důležité, ať již pacient nějaké další léky užívá, nebo ne.

A co se mě osobně týče, od té doby, co jsem objevila homeopatii, jsem již žádné chemické léky užívat nemusela. 🙂

Chápu tedy dobře, že lék se určuje na základě symptomů? Můžu dostat stejný lék na dvě různá onemocnění?

Přesně tak. Jeden lék tak může pokrýt mnoho různých onemocnění, zaleží na shodě příznaků. Stejně tak je na jednu nemoc více možných léků. Např. na angínu jich máme asi 20. Jenže někoho bolí v krku vlevo, někoho vpravo, někdo má velkou žízeň, jiný je u toho bez žízně, někomu uleví teplá voda, jinému studená, někdo má horečku vysokou, někdo žádnou, někoho u toho bolí hlava, jinému se přidá průjem. Někdo zase potřebuje klid, když je nemocný, a jiný shomeopathy-1409040_640polečnost a rozptýlení. Prostě každý jsme jiný a jinak na nemoc reagujeme, proto každý potřebujeme jiný lék (uplatňujeme tzv.princip individualizace).

Použila jsi termín základní princip klasické homeopatie. Co to znamená?

Klasická neboli konstituční homeopatie vychází z určitých pravidel léčby – např. princip podobnosti, princip individualizace, Heringovy zákony, atd., které studujeme na homeopatických školách. Zajímají nás komplexní symptomy mysli, těla i duše. Používají se vysoké potence léků. Konstituční předepsání by mělo být vždy v rukou zkušeného homeopata.

Akutní homeopatie vychází také z těchto principů, ale v jednodušší formě a díky tomu je dostupná všem zájemcům o tuto alternativní léčbu. Při akutním předepsání vycházíme z úzkého souboru symptomů, nejdeme úplně do hloubky, cílem je rychlá úleva od bolesti, průjmu, horečky, kašle, atd. Používají se nízké potence léků, které jsou volně dostupné v lékárnách.

V současné době dokončuji novou rozsáhlou e-knihu na toto téma – „Velký homeopatický lexikon akutních stavů“. Popsala jsem v něm základní principy a klíčové příznaky pro akutní předepsání při nejběžnějších onemocněních (horečky, chřipky, rýmy, angíny, kašle, záněty uší, úrazy, popáleniny, pokousání hmyzem, úžeh, průjmy, kinetózy, pooperační stavy a mnoho dalšího). Dozvíte se, kdy a jak léky užívat, v jakém množství a potenci, či jak je skladovat. Díky návodům popsaným v tomto eBooku zvládne předepsat správný lék ze své domácí homeolékárničky úplně každý.

Existují pouze "kuličky" k vnitřnímu užití anebo jsou i homeopatické zevní léky - mastičky?

Homeopatické léky existují v různých formách – v kuličkách (nejpoužívanější forma dostupná v českých lékárnách), v kapkách, granulích, ale i v mastích na zevní použití.

Článek je pro blog Kožní online, jak je to s homeopatií a naší pokožkou?

Kožní onemocnění patří do konstituční homeopatie a předepsat lék by měl pouze zkušený homeopat. Projevy na kůži patří většinou mezi psychosomatické onemocnění. Snažíme se najít etiologii problému a hledáme odpovědi na otázky, jako např. Co mě svědí ve skutečnosti? Co chce prorazit hranici a zviditelnit se? Nevymezuji se příliš? Jak je to s mou schopností stýkat se s ostatními?

Při předepisování léku vycházíme z konkrétních projevů na kůži, ale zahrnout musíme i symptomy mysli a další individuální znaky. Pokud se nám skutečně podaří vykořenit dlouhodobou příčinu, můžeme s úspěchem homeopaticky léčit různé ekzémy, abscesy, praskliny na kůži, kopřivku, pásový opar, akné, bradavice či plísňové infekce, aj.