Homeopatie v těhotenství, při porodu a po něm

Homeopatika v těhotenství

Homeopatie je jedna z mála celostních léčebných metod, které může těhotná žena beze strachu a bezpečně používat, a to jak při řešení akutních potíží, tak chronických. Pokud se žena před otěhotněním léčila svým konstitučním homeopatickým lékem, lze jej během těhotenství pod dohledem svého homeopata užívat i nadále. Konstituční lék bude jemně harmonizovat jak maminku – po fyzické i psychické stránce, tak i vyvíjející se miminko.

Homeopatika (nejen) v těhotenství:

 • Jsou přírodního původu
 • Nemají žádné vedlejší účinky
 • Jsou bezpečné pro maminku i dítě
 • Nezatěžují játra ani ledviny
 • Nejsou návyková ani toxická
 • Neobsahují žádná aditiva ani konzervační látky
 • Nezpůsobují alergické reakce

Při běžných akutních onemocněních (nejen) během těhotenství a kojení (virózy, chřipky, záněty průdušek, kašel, průjem, poranění, atd.) se můžete inspirovat v e-booku Velký homeopatický lexikon akutních stavů, kde jsou detailně popsány klíčové příznaky pro výběr vhodného léku, a také způsob dávkování akutních homeopatických léků.

My se však v tomto článku podíváme na nejčastější specifické akutní potíže, které se objevují v období těhotenství, porodu a šestinedělí. Používáme v těchto případech ředění léků 9 nebo 15 CH. Pokud se potíže po podání akutního homeopatického léku do 3 dnů nezlepší, je zapotřebí zvolit vhodnější (přesnější) lék nebo se poradit se svým terapeutem.

Nevolnosti v těhotenství

Hlavním lékem na nevolnosti v 1. trimestru je lék Sepia officinalis – užívá se několik kuliček během dne při potížích. Mezi charakteristické rysy tohoto léku patří silné nevolnosti se zvracením, pocit tlaku dolů v podbřišku, odpor k jídlu, zápachům i vůním, pocit citového vyhoření k partnerovi, smíšené pocity z těhotenství, samotářství, pláč, zácpa, zlepšení tělesným pohybem.

Mezi další vhodné léky patří: Cocculus indicus – slabost, závratě, vnitřní chvění, nevolnosti vzbuzují vůně jídel, ale i pohled či myšlenky na jídlo. Zlepšení vleže.

Tabacum – silné nevolnosti se zvracením, studený pot. Po stolici, vymočení nebo vyzvracení úleva. Zlepšení čerstvým vzduchem.

Ipecacuanha – nevolnosti, při kterých zvracení neulevuje. Neustálý pocit nevolnosti, vůně jídla vyvolává nucení na zvracení. Mohou být i křeče v břiše. Zhoršuje ulehnutí i pohyb. Podrážděnost. Čistý jazyk bez povlaku.

Homeopatie těhotenství, porod

Strach z porodu

Pro tento případ je dobré mít ve své homeo-lékárničce lék Gelsemium, který mírní obavy a strach z očekávání. Pomáhá také s nespavostí, pokud žena trpí úzkostmi z nadcházejícího porodu, které jí nedopřejí klidný spánek. Nastávající maminka je doslova „ochrnutá“ strachem z toho, co ji čeká (může být jakákoliv událost – návštěva lékaře, zkouška ve škole…).

Dalším možným lékem je Argentum nitricum – žena je uspěchaná, má pocit, že nic nestíhá, neustále vše kontroluje, je nervózní a roztěkaná. Chodí opakovaně na wc a má chuť na sladkosti.

Porod

Nejvýznamnějšími homeopatickými léky užívanými při porodu jsou Caulophyllum a Cimicifuga.

Caulophyllum

 • Lék na dělohu a v menší míře i na klouby a svaly
 • Důležitý lék v těhotenství a při porodu (užívaly ho indiánky k usnadnění porodu), jeden z nejlepších léků v případě nepostupujícího porodu (děložní čípek se nerozevírá a kontrakce jsou nepravidelné)
 • Dokáže porod urychlit a regulovat
 • Lék je také vhodný při předčasném porodu nebo hrozícím potratu
 • Předčasné stahy, neúčinné stahy, falešné porodní bolesti
 • Vhodný pro nervózní, podrážděné ženy s proměnlivými náladami
 • Vnitřní třes, chvění
 • Bolesti nepravidelné, vystřelující, měnící místo
 • Bolesti po porodu
 • Ochablost dělohy, masivní krvácení po porodu z ochabnutí děložních svalů
 • Caulophyllum dokáže ulevit při porodu, kdy je rodička vyčerpaná z dlouhotrvajícího porodu s celkovou slabostí, nemá sílu už ani mluvit nebo se pohnout a zároveň je patrné chvění, třes nebo velká nervozita.

Cimicifuga

 • Deprimovaná, mrzutá, sklíčená žena s neustálými pochybnostmi
 • Mnohomluvnost – skáče z tématu na téma
 • Proměnlivé nálady, vzdychání
 • Iracionální strachy, strach ze zešílení
 • Prudké bolesti hlavy, neuralgie
 • Prudké kontrakce s rušivými symptomy
 • Nepostupující porod
 • Zadržení placenty

Dojde-li během porodu k jakýmkoliv nepřirozeným zásahům, jako je např. nástřih hráze nebo císařský řez, podáváme lék Staphysagria 9 CH – 3x denně 2 kuličky.

Psychické potíže během porodu:

Nux vomica – intenzivní prožívání porodních bolestí, kde dominuje vztek

Chamomillaextrémní citlivost na bolest, snížený práh bolesti, vztek a zuřivost z bolesti, tendence nadávat nebo se hrubě chovat k personálu či manželovi

Gelsemiumstrach z očekávání, nejistota, velká tréma při kontaktu s lékaři, třes, únava, vyčerpání, těžká víčka, vhodný také v situaci, kdy se před nebo při porodu rodička dozví nějakou špatnou zprávu

Poporodní krvácení

Caulophyllumkrvácení s nadměrnou slabostí; tlak v dolní části pánve směrem dolů; vyčerpání, třes, nervové podráždění

Cimicifugakrvácení se strachem, negativismem a depresí; bolesti hlavy nebo kloubů a svalů; čím víc krvácí, tím víc trpí

Arnica montana – velké krvácení po překotném nebo traumatickém porodu; krvácení po zdlouhavém tlačení, po porodu velkého miminka nebo klešťovém porodu

Aconitumlék na „porodní šok“; silné krvácení v kombinaci se skákavým pulsem; strach ze smrti, obavy o dítě, náhlost a prudkost symptomů

Bellis perenis – poranění a pohmoždění měkkých tkání; poporodní bolesti, bolesti namožených svalů; hemeroidy, zácpa, prolaps

Sabina – velmi vhodný lék při pasivním děložním krvácení spolu se svalovou únavou a celkovým vyčerpáním; krvácení týden či déle po porodu; krvácení v šestinedělí; mdloby; žízeň; teplo ulevuje

China – poporodní bolesti se zvýšenou citlivostí na dotek; citlivost na hluk a jiné vnější podněty; v šestinedělí na vyčerpání následkem velké ztráty krve

Rekonvalescence po porodu a v šestinedělí

Arnica montanapodpora hojení po jakémkoliv porodu, mírní bolesti (9 CH 3x denně 2 kuličky po dobu cca 10 dní nebo podle potřeby). Neužívat před porodem preventivně!

China při větších ztrátách krve, žena je po porodu extrémně vyčerpaná, bledá, slabá – důsledek velké ztráty tekutin (krve, pocení, kojení)

Phosphoricum acidum – fyzické i psychické vyčerpání, které se projevuje mimo jiné i vypadáváním vlasů

Cimicifuga – „poporodní blues“, velká mrzutost a negativismus, iracionální obavy

Sepia hormonální rozladění a výkyvy nálad, vyčerpanost, deprese, cítí se zavalená povinnostmi pečovat o druhé, chce být sama a v klidu, zlepšuje se fyzickým pohybem, tancem nebo cvičením

Cocculus indicusnespavost a únava z nedostatku spánku vlivem péče o druhé – skvělý lék pro novopečené maminky nebo ty, kteří se starají o nemocného člena rodiny; slabost s nevolností, velká únava (15 C – ráno a večer)

Výživa ženy po porodu a v šestinedělí

Při doporučení vhodné výživy vycházím z pravidel Tradiční čínské medicíny, které jsou tu s námi už 3000 let a skvěle fungují dodnes. Podstatou ženy je KREV a YIN (u mužů naopak Yang a Qi) a její strava by měla tento fakt zohledňovat. Zvláště v období těhotenství a po porodu.

Organismus ženy je po porodu vyčerpaný, protože došlo ke ztrátě Qi (energie), krve i esence ledvin. K tomu se přidává nedostatek spánku a kojení, proto si tělo často sahá do rezerv (bere si esenci z ledvin, kterou mění na krev), aby to ustálo. Dieteticky (a také bylinkami) je proto vhodné posilovat Qi a krev.

Dietetická doporučení:

 • Ideálně 2 teplá jídla denně (nejlépe polévky – není nad dlouho vařený silný slepičí vývar!)
 • Zeleninu tepelně upravovat
 • Strava by měla být výživná, šťavnatá a pestrá
 • Kombinujeme zeleninu bohatou na chlorofyl (vyživuje krev) s obilovinami, bílkovinami živočišného (vejce, maso bílé i červené, ryby) i rostlinného původu (luštěniny, pohanka…)
Výživa ženy

Mnoho dalších vhodných doporučení, jak pro období těhotenství, po porodu, při kojení a vůbec vše o správně výživě ženy ve všech životních fázích najdete podrobněji v e-booku VÝŽIVA ŽENY, který určitě mohu velmi doporučit každé ženě, dívce, matce i babičce.

Lenka Řezníčková
Její poslání je pomáhat lidem pomocí homeopatie - daru přírody - na jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii.

Je autorkou e-booků "20 akutních léků pro první pomoc homeopatií" a "Velkého homeopatického LEXIKONU akutních stavů".
Její příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
  ebook zdarma homeopatie
 • Stáhněte si eBook 20 akutních léků pro první pomoc homeopatií

  ... a získejte tipy pro vaši domácí lékárničku a spoustu nových informací, které jste o homeopatii nevěděli...

 • Nejnovější příspěvky