Principy a průběh homeopatické léčby

Homeopatie není jen něco na chřipku, nevolnost, na poraněné koleno nebo na jakoukoliv jinou nemoc, homeopatie je lék pro člověka, pro jeho duši, mysl i tělo. Pokud zmírníme utrpení duše vhodným homeopatickým lékem, nemusí jej potom zmírňovat tělo onemocněním.

Homeopatie je více než léčba. Homeopatický lék nás může osvobodit od různých traumat z minulosti, strachů či nezpracovaných emocí. Hojí i velmi staré rány na těle i duši a zároveň navrací zdraví. Například tím, že člověka zbavíme strachů, jej osvobodíme. Opět se mu navrátí chuť do života, zlepší se spánek i celková energie a pak se začne uzdravovat i tělo z dlouhodobých chronických potíží. Tomuto přístupu říkáme konstituční léčba.

Životní síla

Průběh léčby je vždy individuální a závisí na naší životní síle. Životní síla je energie, která organismus oživuje a udržuje jej v rovnováze. Můžeme ji rovněž charakterizovat jako obranný mechanismus fungující na všech úrovních bytí jako celek. Fyziologické a chemické procesy v těle jsou jen jeho nástrojem. Životní síla působí v těle i tam, kde je nějaká slabost nebo nemoc. A potřebuje dostat jen správný impuls vhodně zvoleným homeopatickým lékem, aby se zvýšila a následně zharmonizovala organismus všude, kde je to potřeba.

Homeopatikum tedy působí jako jakýsi katalyzátor změny v našem těle. Nevíme dopředu, jak dlouho bude trvat odstranění problému a návrat bytosti ke zdraví, protože nedokážeme ničím tuto „chybu v systému“ změřit či zrentgenovat. Každopádně platí, že čím více je životní síla poškozená, tím déle bude trvat i léčení.

Proto na homeopatické léčení velmi dobře reagují děti, a to hlavně při řešení akutních stavů. Jejich životní síla je ještě hodně vysoká a není potlačena takovým množstvím chemických léků či prožitých traumat, jako u starších lidí. Po zvolení správného homeopatika pak u dětí dochází k velmi rychlému uzdravení.

Avšak čím je zdravotní stav člověka chroničtější, tím se prodlužuje i jeho léčba. Onemocnění, které vznikalo několik let, tělo nedokáže odstranit ze dne na den. První známky léčby chronických potíží se objevují cca po 4 – 6 týdnech od užití vhodně zvoleného konstitučního léku.

Constantine Hering, významný homeopat žijící v 19. století, sepsal správné působení konstituční léčby do tzv. Heringových zákonů, které využíváme při vyhodnocování homeopatické léčby dodnes. Po užití indikovaného homeopatického léku tedy symptomy mizí:

  1. Odshora dolů

Tento princip znamená, že pokud máme například ekzém, tak při správné homeopatické léčbě začne postupně ustupovat seshora dolů, neboli od hlavy ke končetinám.

  1. Zevnitř ven

Další princip můžeme v praxi vidět například při onemocnění vnitřních orgánů a tkání. Při homeopatické léčbě se začne postižený orgán uzdravovat a problém se dočasně přesune na periferii (na kůži) a objeví se například vyrážka, která později odezní. Pokud má člověk potíže převážně na mentální či emoční úrovni, může se léčebný proces manifestovat přechodně i na těle (např. formou průjmu, kašle…)

  1. V opačném pořadí, než se objevily

To znamená, že symptomy, které se objevily jako první, mizí jako poslední a ty nejčerstvější hned na začátku léčby.  Po podání homeopatika se u člověka postupně objevují symptomy nemocí, které v minulosti překonal v pořadí od nejnovějších po nejstarší. Potíže jsou však jen mírné, trvají krátce a samy postupně odezní. Například, když míval někdo v dětství často angíny, může ho na jeden nebo dva dny rozbolet krk. Bolest je ale snesitelná a celkově se klient cítí dobře. Po 2 dnech bolest hrdla sama ustupuje.

Pokud se tedy při homeopatickém léčení objeví kterýkoliv z uvedených bodů, je to pro homeopata dobré znamení, že léčba pokračuje správným směrem.

Dalším důležitým ukazatelem je úroveň energie. Pokud se postupně zvyšuje, člověk se cítí celkově lépe, kvalitněji spí, zlepší se mu psychika a nálada, tak přestože potíže na fyzické úrovni ještě neustoupily, víme, že jsme na dobré cestě k vyléčení. Když se zvýší energie, odstranění fyzického problému je pak jen otázka času.

V případě, že zmizí fyzický problém, ale mentální nebo emoční potíže zůstávají a energie se nezvýší, podané homeopatikum mělo jen povrchní účinek a je potřeba zvolit jiné. Je velmi pravděpodobné, že fyzický problém se znova vrátí, nebo se objeví na jiné části těla. Stejně tak je zapotřebí zvolit jiný lék v případě, že se objeví nové příznaky, které nejsou typické pro dané homeopatikum, ani pro klienta.

Jak vidíte, vyhodnocení průběhu léčby je stejně důležité, jak samotné první předepsání léku. Homeopata to učí velké trpělivosti a pozorovacím schopnostem, klient zase začne lépe vnímat své tělo, pocity a nálady. A díky této spolupráci se pak zlepšují i dlouhotrvající zdravotní problémy.

Každý člověk, dítě či dospělý je jedinečný a i když může mít stejnou diagnózu, u každého se nemoc projevuje jinak a každý ji i jinak vnímá. Z toho důvodu může potřebovat k vyléčení jiné homeopatikum. Proto neváhejte a najděte si ve svém okolí svého konstitučního homeopata a mějte s ním prosím trpělivost, nemá to snadné, ale nakonec budete překvapeni, s čím vším vám může pomoci. 🙂

Lenka Řezníčková
Její poslání je pomáhat lidem pomocí homeopatie - daru přírody - na jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii.

Je autorkou e-booků "20 akutních léků pro první pomoc homeopatií" a "Velkého homeopatického LEXIKONU akutních stavů".
Její příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    ebook zdarma homeopatie
  • Stáhněte si eBook 20 akutních léků pro první pomoc homeopatií

    ... a získejte tipy pro vaši domácí lékárničku a spoustu nových informací, které jste o homeopatii nevěděli...

  • Nejnovější příspěvky