Homeopatické tipy pro cestovatele

homeopatika na cesty

Blíží se doba dovolených a krásné počasí vybízí trávit volný čas venku v přírodě nebo na výletech. Rádi bychom si jistě svoje cestování, dovolené nebo prázdniny užili v klidu a pohodě, bez jakýchkoliv úrazů, zranění, nachlazení či jiných nepříznivých situací, které nás mohou na cestách potkat.

Z vlastní zkušenosti již mnozí z nás také vědí, jak složitě se naše středoevropské tělo vypořádává s exotickým sluncem či neznámými bakteriemi, hmyzem, podnebím nebo dlouhou cestou. Někdo je na tyto změny citlivější více, někdo méně.

Naštěstí máme homeopatii, která nám může v těchto akutních stavech skvěle posloužit. Homeopatické léky jsou na cesty velmi praktické, skladné a hlavně působí v případě potřeby účinně a rychle.

A tak je dobré vybavit si předem svou cestovní homeolékárničku a být na tyto situace připraveni. Pořiďte si spíše nižší potence léků – 9 nebo 15 CH, které jsou volně prodejné v lékárně.

Jaké léky zabalit do své homeolékárničky na cesty?

Nejprve je potřeba zmínit, že pokud již užíváte svůj konstituční homeopatický lék (který vám předepsal váš homeopat po důkladné vstupní konzultaci) je dobré si jej vzít s sebou. Tento na míru indikovaný lék vám bude s 90% pravděpodobností schopen také pomoci při jakýchkoliv akutních potížích.

Úrazy při turistice, cestování nebo sportu

 • Aconitum – na šok při jakémkoliv úrazu, závažnější nehodě, s intenzivním prožitkem strachu
 • Arnica – základní lék první pomoci na úrazy spojené s traumatem a zhmožděním – zmenšuje bolesti a urychluje hojení (kompletní popis užití léku Arnica v tomto článku)
 • Rhus toxicodendron – na ztuhlé svaly (vhodné pro turistiku s batohem na zádech)
  – na všechny možné sportovní úrazy, bolesti kloubů, šlach, vazů, vymknutí, namožení
 • Ruta graveolens – při poranění šlach, především kotníků a zápěstí (vyvrtnutí, kulhání)
 • Calendula – na hojení jakýchkoliv ran a jizev – homeopatické antiseptikum

Cestování letadlem

 • Gelsemium sempervirens – strach z letu, s třesem, pocením rukou a svalovou slabostí
 • Cocculus indicus – nevolnost v dopravních prostředcích (také v autě, na lodi, aj.),
  pomáhá vyrovnávat Jetlag (pásmovou nemoc)

Sluneční úžeh nebo úpal

 • Belladonna – tmavě červená kůže, pocení, rychlý nástup potíží, pulsující bolest hlavy, přecitlivělost na světlo, hluk
 • Apis mellifica – selhání termoregulace, úpal s přehřátím organismu

Poštípání hmyzem

 • Ledum palustre – po jakémkoliv bodnutí hmyzem (komáři, blechy…), kolem vpichu je chladný otok a zánět. Pomáhá studený obklad. Při pokousání zvířetem (hadi, pavouci, psi, aj.) – pomáhá chránit před tetanem.
 • Apis mellifica – po píchnutí včelou (lék č. 1 na anafylaktický šok), vosou, žahnutí medúzou. Je tam otok, horká kůže a zlepšení po chladném obkladu. Na všechny alergické reakce na kůži i sliznicích s otokem.

Cestovní průjmy a jiné trávicí problémy

 • Arsenicum album – průjmy po požití nečisté nebo nečerstvé stravy, lék na různé potravinové otravy (po zmrzlině, ovoci, aj.). Nevolnost a zvracení spolu s průjmem. Velký neklid, vyčerpanost, zimomřivost, žízeň (spíše na teplejší nápoje, které pije po doušcích).
 • Nux vomica – poruchy trávení s nevolností, plynatostí, po přejedení nebo při konzumaci nezvyklých jídel či koření, po větším množství alkoholu. Podrážděnost, zimomřivost, netrpělivost.
 • Veratrum album – lék na dehydrataci, závažný průjem se zvracením, slabostí. Studený pot až kolapsový stav. Velká žízeň.

Toto je výčet několika základních léků, které je dobré u sebe mít (nejen) při cestování. Akutních homeopatických léků na různé akutní situace je samozřejmě mnohem více, ale na to by jeden článek nestačil. Kdo by si chtěl udělat komplexnější představu o akutních homeopatických lécích, doporučuji vám přečíst si e-book Lexikon akutních stavů, kde najdete vše potřebné.

V Lexikonu se také dočtete, jak si sami pomoci díky homeopatickým lékům při různých typech nachlazení, virózách, horečkách, kašlech, bolestech zubů, popálninách, omrzlinách, krvácení, zvracení, a mnoha jiných akutních příhodách. Dozvíte se, jak funguje homeopatie, kdy a jak léky podávat, jak je skladovat či jakou zvolit potenci. A spoustu dalších cenných informací. 🙂

Přeji vám, aby jste si užili vaše dovolenkové i pracovní cesty bez jakýchkoliv nepříjemných zážitků, a ať vás provází dobrá nálada nejen během slunečních dnů. 🙂

 

Lenka Řezníčková
Její poslání je pomáhat lidem pomocí homeopatie - daru přírody - na jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii.

Je autorkou e-booků "20 akutních léků pro první pomoc homeopatií" a "Velkého homeopatického LEXIKONU akutních stavů".
Její příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
  ebook zdarma homeopatie
 • Stáhněte si eBook 20 akutních léků pro první pomoc homeopatií

  ... a získejte tipy pro vaši domácí lékárničku a spoustu nových informací, které jste o homeopatii nevěděli...

 • Nejnovější příspěvky