V naší školce se vyskytly neštovice. Jaké léky mít v domácí homeolékárničce pro případ, že je naše dítě dostane? Můžeme něco udělat pro zmírnění potíží, které nemoc doprovázejí? Poslední týdny se v okruhu mých známých množí podobné dotazy, a tak jsem se rozhodla k sepsání tohoto článku.
Plané neštovice jsou infekční virové onemocnění s inkubační dobou 10 – 21 dnů. Začínají obvykle zvýšenou teplotou, bolestí hlavy a nachlazením. Po 24 – 36 h se začínají objevovat první červené pupínky na obličeji, hlavě a trupu. Na rozdíl od plochých pupínků, které doprovází spalničky, vypadají pupínky neštovic nejprve jako kousnutí od hmyzu, ale později se v jejich středu objeví malé, jasné puchýřky. Ty nakonec prasknou a nahradí je nahnědlé strupy.
Není nutné, aby dítě leželo v posteli, ale měli byste ho držet stranou od jiných dětí, protože plané neštovice jsou velmi nakažlivé. Pokud se někdo v okolí nakaženého s neštovicemi ještě nesetkal, je 90% pravděpodobnost, že se při styku s nemocným také nakazí. U dospělých má však onemocnění mnohem těžší průběh a častěji bývá také doprovázen komplikacemi, jako je zánět plic či mozku.
Obecně bývá dobré dítěti ostříhat nehty a nabádat jej, aby si vyrážky neškrábalo, protože tak vznikají infekce a jizvy. Ve chvíli, kdy puchýřky zaschnou, nemocný přestává být infekční. Průběh nemoci může být různý. Některé děti mívají intenzivní svědění, jiné si ani nestěžují. Některé mají jen pár vyrážek, některé jsou jimi pokryté celé.
Čínská medicína pohlíží na neštovice jako na jedno z povinných dětských onemocnění, pomocí kterých se organizmus zbavuje nadměrné patogenní horkosti. Dokonce je vhodné při nedostatečném výsevu vyrážek podat bylinky, které rozfoukají výsev neštovic, což odvede nežádoucí horkost z vnitřku těla na povrch a ven, a tím zabrání možnému projevu v budoucnosti (třeba i za pár let), který může způsobit mnohem závažnější zdravotní komplikace.
Významné místo při léčbě neštovic má i homeopatie. Její použití urychlí průběh nemoci, omezí svědění a pomáhá při hojení jizviček, které po vyrážkách mohou přetrvávat.
Lékem č. 1 bývá u neštovic Rhus toxicodendron. K symptomům léku patří intenzivní svědění, které se zhoršuje škrábáním, v noci a v klidu. Vyrážky bývají velké a obsahují hodně hnisu. Děti jsou velmi neklidné a často je pro ně obtížné usnout a spát. Zlepšují se teplem, teplými obklady a pohybem. Zhoršují se naopak nehybností a v noci.
Rhus tox děti psychicky uklidní tím, že zmírní svědění. Také napomáhá tomu, aby se vyrážka vyrazila. Pupínky tedy rychleji vyrazí, rychleji se hojí a méně svědí. Tento lék mohu velmi doporučit.
Dalším lékem je Pulsatilla, jejíž indikaci určí nejlépe mentální symptomy. Dítě je mírné, citlivé, snadno pláče a touží po projevech náklonnosti. Navzdory horečce nemívají žízeň. Dítě se cítí hůře v teplé místnosti a v noci a zlepšuje se na čerstvém vzduchu.
Antimonium tartaricum nejvíce indikuje skutečnost, že se vyrážka objevuje velmi pomalu, ale za to bývá velká s puchýřky. Vyrážku někdy doprovází chřestivý kašel a bronchitida. Dítě je ospalé a podrážděné. Chlad zlepšuje jeho stav. Lék se užívá i pro odstranění jizviček, které po odpadnutí stroupků mohou přetrvávat.
Lék Mezereum se používá pro pozdější stav onemocnění, kdy jsou puchýřky zanícené s bílými či hnědými krustami a pod nimi se nachází žlutý hnis (s výskytem převážně na hlavě a hřbetu ruky). Zhoršení nastává jakýmkoliv dotykem, studenou vodou, v noci či teplem postele a zlepšuje se čerstvým vzduchem.
U dětí s planými neštovicemi se dá uvažovat i o dalších lécích, které jsou indikovány zároveň při jiných horečnatých onemocněních:
Belladonna – náhlá vysoká horečka, červený obličej, silná bolest hlavy, horká kůže, neschopnost spát, neklid, podrážděnost a velká přecitlivělost
Arsenicum – velké vyrážky s množstvím hnisu, pálivá bolest, velká zimomřivost, zhoršení kolem půlnoci, neklid, chce teplé či horké tekutiny, které však upíjí po doušcích, nechce být sám
Mercurius – nadměrné a páchnoucí pocení, velké vyrážky s velkým množstvím hnisu, zhoršení v noci, oteklé lymfatické uzliny na krku, velká žízeň na studené nápoje, zimnice se střídá s horkostí, vadí teplo i chlad.
Vybraný lék podávejte 2x – 4x denně (stačí 1 nebo 2 kuličky), po dobu 3 dnů v potenci 5, 9 nebo 15 CH. Následující dávky dle stavu nemocného. Pokud se symptomy nezačnou po 2 dnech zlepšovat, zkuste jiný lék. Homeopatické léky se rozpouští v ústech, asi s 20 min. odstupem od jídla či pití. U kojenců se doporučuje rozpustit lék v malém množství vody a podávat po lžičkách.
Přeji Vám tedy hodně trpělivosti, a aby neštovice měly i u Vás doma díky homeopatickým lékům lehký a nekomplikovaný průběh.