Každý z nás určitě zažil situaci, kdy po ulehnutí do postele nemůže usnout. Čím více se snažíme uvolnit a nemyslet na to, co jsme za den prožili a co nás čeká zítra, tím více na to myslíme a spánek nepřichází. Ráno jsme pak unavení, bez energie, celý den toužíme po spánku, ale když pak večer ulehneme, jsme na tom stejně jako předešlý den.
Potíže s usínáním, přerušovaný spánek nebo předčasné probouzení jsou velmi nepříjemné potíže, se kterými se často setkávám v mé homeopatické poradně.
Léčíme-li chronickou nespavost pomocí homeopatie, hledáme příčinu a symptomy, které ji způsobují. Aby léčba byla dlouhodobě úspěšná, hledám pro každého člověka jeho individuální konstituční lék pokrývající nejen jeho celkové fyzické příznaky, ale i jeho mentální a emoční rysy. Tomu se říká celostní neboli konstituční léčba.
Existuje proto mnoho homeopatických léků na nespavost, neboť je i mnoho příčin nespavosti. Pro lepší představu zde uvedu několik homeopatických léků s nejběžnějšími symptomy. Používají se zpravidla ve vyšších potencích než 30 CH, které jsou běžně dostupné v českých lékárnách.
ARSENICUM ALBUM – nespavost způsobená strachem ze smrti, z nemocí nebo chudoby. Je to úzkostný člověk, perfekcionista a má potíže se zažíváním.
CARCINOSINUM – zodpovědní a soucitní jedinci s hlubokými pocity viny, jež jim způsobují nespavost. Přetížená mysl je budí.
NATRUM MURIATICUM – uzavřený člověk s potlačenými emocemi, často z dětství. Zodpovědnost a myšlenky na minulost mu způsobují depresi a nespavost.
AURUM METALICUM – těžká chronická nespavost u jedinců s depresí a úzkostí. Mají sebevražedné a destruktivní sklony.
IGNATIA – nespavost ze smutku, ze ztráty či zklamané lásky.
STAPHYSAGRIA – nespavost z dlouhodobě potlačovaných emocí, hlavně hněvu.
Pro předepsání konstitučního léku, ať již z důvodu nespavosti nebo jiných chronických potíží, navštivte homeopata, který se konstituční terapií zabývá. Léčba bývá zpravidla dlouhodobá (v závislosti na typu problému a době jeho vzniku) a velice účinná.
Pokud však zrovna řešíte nějaký akutní problém, který vám nedovolí usnout, můžete sáhnout do své homeopatické lékárničky pro první pomoc. Mám pro vás 3 tipy pro lepší usínání a klidný spánek u nejčastějších akutních potíží:
Další tipy pro různé akutní stavy (úrazy, poranění, chřipky, záněty, zažívací potíže, atd.) včetně rejstříku léků do vaší domácí homeolékárničky naleznete v e-booku Velký homeopatický lexikon akutních stavů.
Minimálně dvě hodiny před spaním nejezte a nepijte nápoje obsahující kofein – kávu, colu, silný černý či zelený čaj. Čaje bylinkové vám mohou k dobrému spánku naopak pomoci. Vyzkoušejte čaj z kozlíku lékařského, z heřmánku pravého, meduňky lékařské nebo z květu levandule.
Před samotným ulehnutím nezapomeňte vyvětrat místnost, v níž budete spát. Nemělo by být moc přetopeno, ke spánku potřebujete mít dostatek čerstvého vzduchu.
Přeji vám co nejméně bezesných nocí!