Jak už asi víte, konstituční homeopatie je založena na celostním přístupu k člověku a zohledňuje jeho individualitu. Každý člověk patří k určitému konstitučnímu typu – tzn., že má určitý vnitřní sklon myslet a reagovat nějakým způsobem v různých situacích.
Stejně tak vykazuje sklony k určitým nemocem. Některé z nich máme vrozené, jiné získáváme během života vlivem zátěžových situací. Odstraníme-li tento sklon, harmonizujeme vitální sílu člověka, jeho celková energie se zvýší a nemoc postupně odchází. To je smyslem podání konstitučního léku.
My se dnes podrobněji zaměříme na konstituční typ/lék SEPIA, protože patří mezi 20 nejčastějších konstitučních léků. Je to homeopatický lék ze zvířecí říše, konkrétně z inkoustu sépie obecné a hodí se především pro ženy. Sépie je mořský živočich a aspekt vody je v tomto léku znatelný. Vždyť voda je vyjádřením ženské energie. Tak schválně, kolik z vás se v Sépii pozná? 🙂
Sepia je žena inteligentní, zodpovědná, se smyslem pro povinnost. Vše, co dělá, dělá velmi dobře. Je také hodně citlivá, ale své emoce nerada dává najevo. Chce vypadat silně a dobře, svou citlivou stránku osobnosti proto ukazuje jen málo lidem.
Touží být originální, samostatná a nezávislá a hlavně jiná než její rodiče. Lepší než její máma.
Bývá to často unavená matka, která se stále vzteká a křičí na děti při sebemenší neshodě. Žena v domácnosti, která je přetížená, podrážděná a plačtivá. Může mít mnohdy sarkastické, ostré poznámky, následované výčitkami. Čím dál více se vzdaluje od své rodiny a ostatních lidí. Tehdy se začíná vyvíjet výrazná podrážděnost, deprese a lhostejnost.
Zlepšuje se, když je sama. Má odpor ke společnosti, ale zároveň strach z úplné samoty. Ovšem jakmile se překoná a do společnosti vyrazí, ožívá a stává se skvělým společníkem.
Stojí ji velké úsilí udržet si odstup a vzdálenost od lidí. Jako mořská sépie se halí do černého mraku v případě nebezpečí (vystříkne inkoust kolem sebe), tak i žena Sepia se často ocitá v mraku černých myšlenek. Může upadnout do duševní otupělosti nebo až do deprese se sebevražednými myšlenkami.
S druhými lidmi vytváří hluboké a dlouhotrvající vztahy. Dlouholeté kamarádky jsou pro ni často více než rodina. Ale navázat takový vztah je pro Sepie obtížné, protože mají strach se úplně otevřít. Zahalí se do svého inkoustového mraku, kdykoliv se k ní někdo přiblíží.
Jedna její část říká: „Dělej, co chceš, buď nezávislá, zaměstnej se“. A opravdu, Sepia se ráda zaměstnává duševně i fyzicky, má ráda rychlé pohyby, tanec a sport. Ale často cítí pocit závislosti. Aby uspokojila muže a on ji přijal, musí dělat to, co si on přeje (často proti své vůli) a nikoli to, co si přeje ona sama.
Úspěšná Sepia je nezávislá. Ale v různých životních situacích může být někým ovládána a nucena dělat něco, co nechce. Ve většině případů se snaží uspokojit manžela i děti a zároveň dělat kariéru. Bývá velmi pracovitá.
Jenže proto, že je neustále zaneprázdněná, nemá ani chvilku pro sebe, začne být nešťastná a utahaná. Taková situace vede k zoufalství a lhostejnosti, ke smutku, od kterého se snaží nalézt úlevu v neustálém zaměstnání. Cítí vinu a dostává obavy z těchto vnitřních změn, což se projeví plačtivostí a zoufalstvím. Stáhne se do sebe a začne mít odpor k manželovi i dětem. Přestává také cítit výčitky pro své chování a často na své blízké útočí sarkastickými, zraňujícími slovy.
Toto je jen stručný výčet nejdůležitějších symptomů, které ženy typu Sepia mohou (i nemusí) vykazovat. Při vstupní homeopatické konzultaci zohledňuji další souvislosti, příčiny vzniku obtíží (které často pramení v mentální sféře), sleduji, jak se klient projevuje, jaká používá gesta a jiné charakteristické znaky. Proto předepsání konstitučního léku patří do rukou zkušeného homeopata.
Správně zvolený homeopatický lék pak dokáže vyléčit i jiné zdravotní potíže, se kterými klient přichází, nejen ty, které jsou výše uvedené. Nemoc nám totiž ukazuje na určitou „poruchu v systému“. Pokud organismus zharmonizujeme homeopatickým lékem, jeho vitální energie se posílí a poruchu postupně odstraní. Zpravidla tak, že nejprve mizí nejnovější potíže, až po ty nejstarší. Podrobněji se tomuto procesu věnuji v článku Principy a průběh homeopatické léčby.
Muže typu Sepia nebývá snadné najít. Nejlépe jej vystihuje výraz „pod pantoflem“, což značí, že je slabé povahy, málo sebejistý a chybí mu mužská energie. Je třeba jej ale odlišit od jiných typů, které mohou působit podobně (např. Staphysagria nebo Pulsatilla).
Na závěr bych ráda dodala, že žádný konstituční typ není dobrý ani špatný. Každý člověk je jedinečný, má jiné životní zkušenosti, jinou výchovu, jinak reaguje na stresové situace i nemoc samotnou, a proto si zaslouží při řešení jeho zdravotních potíží individuální přístup.