Zpátky do lavic aneb problémy dětí po nástupu do školy či školky

Jaká homeopatika na začátek školy, děti.

Začátkem září prochází mnoho dětí velkou životní změnou. Prázdniny skončily, čeká nás návrat do lavic a z některých našich nejmenších se stávají prvňáčci. První den ve škole je jistě v životě každého z nás velký mezník a každé dítě se s touto změnou vypořádává jinak.boy-286809_640

Bývá to stresující období jak pro školáky, tak pro jejich rodiče, a proto různé problémy, jako například nespavost či nachlazení, na sebe nenechají dlouho čekat. Dítě se musí adaptovat v kolektivu vrstevníků, najít si tam své místo a změnit svůj denní režim. Dnešní doba je bohužel orientována na výkony a měření a chce se po dítěti, aby se také určitým způsobem osamostatnilo, což pro některé typy dětí může představovat velkou emoční zátěž.

Zvláště, pokud se mu zrovna narodil sourozenec. Dítě si pak může připadat nepotřebné či odložené a projevuje se to různými způsoby – pláčem, nechutí jít do školy či školky, opakovanými infekcemi dýchacích cest nebo agresivitou. Pokud nepomáhá citlivé ubezpečování rodičů o tom, že dítě nebylo nikým nahrazeno a je stále milováno, pro pomoc se můžeme obrátit i na dětského psychologa nebo homeopata.

Každé dítě (i dospělý) patří k určitému konstitučnímu typu, které vykazuje určité znaky v chování, reakcí na stres, citlivosti či náchylnosti k nemocem. Konstitučních typů je tolik, kolik je homeopatických léků, tedy velmi mnoho. Zkusím vám nyní popsat alespoň pár základních a nejčastějších, které se u dětí vyskytují. Třeba v některém z nich poznáte i své dítě. colored-pencils-656158_640

Dítě NUX VOMICA je podrážděné a často postižené zažívacími poruchami nebo kolikami. Ve školním věku je nesmírně soutěživé v učení i ve sportech. Obtížně se smiřuje s prohrou. Za žádných okolností neumí přiznat, že něco zavinilo, nebo že udělalo chybu. Častým problémem bývá i žárlivost vůči sourozencům či jiným nadaným dětem ve škole. Trpí silnými strachy, zejména strachem ze tmy. Bývá spíše zimomřivé.

Dítě CALCAREA CARBONICA má sklony k nadváze, únavě a nízké odolnosti k infekcím. Má silnou vůli, ale je úzkostné ve spojitosti s jistotami. Má problémy s úzkostí a strachy, které nachází vyjádření v různých nočních můrách. Je přesvědčeno, že se musí hodně učit a připravovat se tak, aby mohlo samo překonávat životní nejistoty. Přeje si stát se nezávislé a soběstačné. Je milé, ale odporuje. Mívá kysele páchnoucí pot, zvláště na hlavě a při spánku. Mívá pomalejší metabolismus, nízkou fyzickou výdrž a dělá mu obtíže udržet krok se svými vrstevníky.

Dítě typu LYCOPODIUM mívá největší problémy adaptovat se ve škole či školce. Je velmi plaché, má vnitřní pocit slabosti a nízké sebevědomí. Doma mu však nechybí obvyklá dětská živost, dokonce může být zlostné, rozkazovačné a neslušné vůči rodičům. Ve škole anděl, doma ďábel. Miluje sladkosti. Bývá spíše „opatrné“, mívá strach při pre-1272291_640divokých hrách, plavání či jízdě na kole. Má velký problém s jakoukoliv změnou – bojí se nových situací, lidí či věcí. Je velmi žárlivé, potřebuje být první a nejlepší za každou cenu. Může upadnout i do deprese, když si „nerozumí“ s učitelem, nebo když je někdo ve třídě lepší. Pak začne tvrdošíjně odmítat chodit do školy či školky. A pokud není vyslyšeno, uchyluje se do nemocí, jako jsou např. záněty horních cest dýchacích nebo záněty močového měchýře.

Dítě typu SILICEA může být přecitlivělé, ale zároveň podrážděné a velmi tvrdohlavé. Ve věku kolem 6 – 7 let je zdvořilé, vážné, působí stydlivě. Má slabou fyzickou výdrž a bývá často nemocné, trpí na různé záněty – uší, průdušek, plic. Hodně se potí, hlavně na nohách, mívá lámavé nehty a nekvalitní zuby. Po nemoci potřebuje delší rekonvalescenci, pokud jde do kolektivu nedoléčené, často hned zase onemocní. Rychle se vyčerpává a potřebuje odpočívat více, než ostatní. Je ale velmi šikovné a chytré a potřebuje být o tom často ujišťováno, protože si moc nevěří.

Děti SULPHUR jsou zvědavé, hlučné, robustní, se silnou vůlí a extrovertní. Potřebují být středem pozornosti, a pokud nejsou, reagují se zlostnou žárlivostí. Mají sklon řídit ostatní. Mohou být velmi otevřené, líbí se jim kontakt s dospělými, a jestliže nejsou bráni jako dospělí, považují to za nespravedlnost. Jsou také velmi nepořádné, lenivé a neradi se koupou.

child-1073638_640Další dítě, které může mít problém nastoupit do kolektivu, je PULSATILLA. Je velmi fixované na rodiče, hlavně na matku. Srdceryvně pláče, drží ji za ruku nebo za nohu a nemůže se od ní odtrhnout. Po té, co matka odejde, pláče do té doby, dokud se nevrátí. Pokud něco chce, vymáhá to slzami. Je to velmi citlivé a stydlivé dítě, touží po pozornosti a lásce. Často se potřebuje ujišťovat, že jej má matka ráda. Jindy může být také otravné a podrážděné. V noci přichází spát k rodičům do postele. Je zranitelné vůči ostatním dětem, bývá jimi snadno ovlivnitelné. Často trpí na chronickou rýmu nebo mívá různé záněty – uší, spojivek, průdušek či nosohltanu.

Typů konstitucí – léků je samozřejmě daleko více. Vybrat svůj konstituční typ pro sebe nebo své dítě vám pomůže zkušený homeopat po komplexním vyšetření. Také vám poradí správnou potenci léku a jeho užívání, které závisí na hloubce celkové patologie. Zpravidla ale platí, že léčba dětí je mnohem snazší a rychlejší, než u dospělých, kteří bývají sužováni dlouholetými chronickými problémy. A to platí jak při léčbě konstituční, tak akutní, kterou můžete zvládnout sami doma, třeba pomocí tohoto průvodce.

Lenka Řezníčková
Její poslání je pomáhat lidem pomocí homeopatie - daru přírody - na jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii.

Je autorkou e-booků "20 akutních léků pro první pomoc homeopatií" a "Velkého homeopatického LEXIKONU akutních stavů".
Její příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    ebook zdarma homeopatie
  • Stáhněte si eBook 20 akutních léků pro první pomoc homeopatií

    ... a získejte tipy pro vaši domácí lékárničku a spoustu nových informací, které jste o homeopatii nevěděli...

  • Nejnovější příspěvky